Metropolitné akcie

Voľný čas

Oddych v okolí

Turistika, šport, relax a história....
 

 

Spišská Nová Ves je mesto ležiace v Košickom kraji. Počtom obyvateľov je druhým najväčším mestom Spiša a šestnástym najväčším mestom na Slovensku. 
 
Listina zo dňa 29. novembra 1268 je prvou písomnou zmienkou o Spišskej Novej Vsi pod názvom ,, Villa Nova ,,. V 18. storočí sa Spišská Nová Ves začala meniť na mesto s modernou ekonomikou a v súčasnosti patrí k moderným mestám s rozvinutou infraštruktúrou a s možnosťou kultúrneho a športového vyžitia. 
 
Mesto ponúka množstvo aktivít v letných i zimných mesiacoch:
- letné kúpalisko, krytá plaváreň, tenisový areál, krytá strelnica, squash centrum, bowling, centrum zdravia a krásy, fitness centrum, potápačská škola, lyžiarske stredisko SKI Centre Levoča (zľava 5 % na skipas pre každého hotelového hosťa), lyžiarske stredisko Rittenberg  
 
Odporúčame navštíviť v Spišskej Novej Vsi:
 
- prechádzka po najdlhšom šošovkovitom  námestí na Slovensku
- výstup na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku 87 metrov
- návšteva najmenšej a najkrajšej ZOO na Slovensku s unikátom – kengurím mláďaťom –   
  albínom, tigrom usurijským a mnohými jedinečnými druhmi zo živočíšnej ríše
- návšteva Múzea Spiša s expozíciou venovanou regiónu Spiš a Slovenského raja 
  a tematickými expozíciami
- Galéria umelcov Spiša s  prezentáciou umeleckých diel miestnych umelcov
 
Mesto Spišská Nová Ves sa už tradične spája s prívlastkom „Brána do Slovenského raja“.
 
Národný park Slovenský raj – patrí k najnavštevovanejším a nepochybne k jedným z najkrajších národných parkov na Slovensku. 
Najdlhší vodopád – Závojový vodopád v Sokolej doline, kaňon Prielom Hornádu ako aj prechod ostatnými tiesňavami (Suchá Belá, Piecky, Sokol, Kyseľ, Zejmarská roklina) nesmú chýbať v programe návštevy nášho regiónu.
V južnej časti zaujme vodná nádrž Palcmanská maša s možnosťou vodných športov,
Dobšinská ľadová jaskyňa ( prvá elektricky osvetlená jaskyňa na svete) a Stratenský kaňon.
 
Galmus – jedinečné vápencové krasové územie 20 km východne od Spišskej Novej Vsi, nepoznačené návštevnosťou turistov si zachovalo takmer neporušenú prírodu.
Odmenou za výstup na Vysoký vrch po miestnej trase Vám bude prekrásny výhľad do ďalekého okolia.
Jaskyňa Šarkanova diera osídlená človekom už v dobe kamennej je súčasťou miestnej trasy.
Vodopád na Kamennom potoku Šikľavá skala je 10 metrov vysoký vodopád, ktorý v zime vytvára prekrásne ľadopády stojace za pozornosť.
 
Náučný chodník vedúci ku chránenému prírodnému výtvoru Markušovský skalný hríb je príležitosťou vzhliadnuť jedinečný skalný výtvor, najvyšší na Slovensku – 8 metrov vysoký hríb tvorený zlepencami a pieskovcami. Zavedie nás tam žltá značka turistického chodníka vedúceho z obce Markušovce do obce Matejovce nad Hornádom.
 
V Slovenskom raji žije viac než 4000 druhov bezstavovcov, 2000 druhov motýľov a 400 druhov chrobákov. Žije tu napríklad aj Medveď hnedý, Rys ostrovid, Vlk obyčajný, z vtákov Jastrab lesný, Orol skalný a mnohé iné. 
 
Mnohé atraktívne lokality vytvorili zo Slovenského raja oblasť turisticky veľmi navštevovanú a intenzívne vyhľadávanú.
 
V OKOLÍ MESTA ODPORÚČAME NAVŠTÍVIŤ:
 
Sans-souci – oddychová zóna na trase cyklotrasy Spišská Nová Ves – Iliašovce, obyvateľmi mesta nazývaná tiež Tisícročná kaplnka. Pôvodne bol na vrchu Zámčisko Štefanom Czákym vystavený letohrádok spolu s palácmi, filagóriou, pustovňou, ihriskom, dostihovou dráhou a strelnicou. Bola tu tiež situovaná knižnica s 5160 zväzkami kníh. Keďže takýto život bol pre majiteľov veľmi nákladný dal ho Štefan Czáky v r.1803 zbúrať. Pompéznu minulosť dnes pripomína už len ruina kaplnky sv. Štefana spolu s obeliskom, ktoré sú v súčasnosti obnovované miestnymi nadšencami.
 
Markušovce – jediná expozícia klávesových hudobných nástrojov na Slovensku súčasne s expozíciou historického nábytku je situovaná v kaštieli a letohrádku Dardanely. Romantickú atmosféru dotvára francúzsky park.
 
Spišský hrad – najrozľahlejší hrad v strednej Európe zapísaný v Zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
 
Spišské Podhradie a Spišská Kapitula – jedinečné cirkevné mestečko s chrámom sv. Martina zapísane v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO označované aj ako slovenský Vatikán.
 
Levoča – možnosť vzhliadnuť najvyšší oltár na svete (18,5 metra) v chráme sv. Jakuba. Mestečko so starobylou tradíciou a jedinečnou atmosférou zapísané v  Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. 
 
Smižany – národopisná expozícia Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Prezentuje ľudovú kultúru stredného Spiša. Súčasťou je aj expozícia v rodnom dome hrdinu  kpt. Jána Nálepku.
 
Kežmarok – historické mestečko s bohatou tradíciou a jedinečnou atmosférou oplýva množstvom historických pamiatok, ktoré nemožno pri poznávaní krás Spiša obísť. Medzi najvýznamnejšie patrí Kežmarský hrad, ktorý ponúka expozície venované histórii regiónu a Drevený artikulárny kostol, ktorý je unikátom lebo na jeho stavbu nebol použitý ani kúsok kovu.
 
Spišská BeláMúzeum J. M. Petzvala – nachádza sa tu vyše 600 cenných exponátov ilustrujúcich históriu svetovej fotografickej optiky, medzi nimi aj vzácny dagerotopický prístroj s prevratným Petzvalovým objektívom, ktorý priniesol svojmu vynálezcovi svetovú slávu.
 
Spišská Belá – Strážky – kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Okrem historického nábytku a obrazov Ladislava Mednyánszkeho zaujme návštevníkov vzácna historická knižnica. Čaro kaštieľa znásobuje anglický park.

OOCR Slovenský raj & Spiš