Domov Hotel Ubytovanie Gastronómia Wellness Kongres Svadby Okolie Galéria Blog Kontakt

22.08.2019

Zima na Spiši

Vyskúšajte a odneste si nevšedné a nezabudnuteľné zimné zážitky. Ak Vám to počasie umožní, absolvujte zimný prechod Prielomom Hornádu po jeho zamrznutej hladine pešo, na korčuliach alebo bežkách. Zažite adrenalínové lezenie v nádherných ľadopádoch na miestach na to vyhradených. Zimná turistika v kombinácii s bežkami, špeciálne upravované bežecké trate alebo lyžiarske zjazdovky v strediskách Slovenského raja čakajú na Vás.

  • Zjazdové lyžovanie

Spiš ponúka jedinečné možnosti pre zjazdové lyžovanie – na Plejsoch v Krompachoch, v Poráči na Brodku, v Mlynkách a na Bielých Vodách, v Hnilčíku, ale aj v blízkej Levočskej doline. Sú to menšie lyžiarske strediská s domáckou atmosférou, menším počtom lyžiarov, vynikajúco upravenými svahmi a postupne sa zlepšujúcou infraštruktúrou a službami. Všetky strediská sú vybavené aj pre umelé zasnežovanie. Pomerne blízke sú lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách a v tatranskom podhorí ako Bachledová dolina, Jezerské, Lopušná dolina, Vyšné Ružbachy a ďalšie.


brodok.jpg

SKI Mlynky – GUGEĽ – 28 km, cca 35 min. autom

SKI Mlynky – BIELE VODY – 30 km, cca 35 min. autom

SKI Brodok – 19 km, 23 min. autom

SKI Relax Center PLEJSY – 30 km, 34 min. autom

Ski Telgárt – 43 km, 53 min. autom

Vernár – Studničky – 35 km, 40 min. autom

Relax & SKI Centre Levoča – 18km, 22 min. autom

 

  • Ľadolezenie

V oblasti Slovenského raja sú v prípade priaznivých podmienok príležitosti aj na ľadolezenie, ktoré je povolené od 1. Decembra do 15. Marca iba na ľadopádoch, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti značených turistických trás v týchto lokalitách/ roklinách: SUCHÁ BELÁ, KLÁŠTORSKÁ ROKLINA, SOKOLIA DOLINA, LETANOVSKÝ MLYN

grajnar-zima-2014-11-06-8-13-35-jpg.jpg

  • Bežecké lyžovanie

V nadmorských výškach nad 1000 m .n.m. sú na Spiši ideálne podmienky na bežecké lyžovanie so strojovo udržiavanými trasami.

 

Bežecký areál Grajnár – 6 značených bežeckých okruhov

SKI Centrum Mlynky – BIELE VODY – ponúka 25 km pravidelne upravovaných bežeckých tratí.

Letisko Spišská Nová Ves – 2,5 km dlhá trať

Novoveská Huta – Muráň – trať dlhá 20,5 km

Hrabušice, Podlesok - Letanovce – trať dlhá 10 km

Novoveská Huta – vojtechová samota – trať dlhá 17,3 km

Lyžiarká stopa Telgárt – trať dlhá 14 km

 

  • Skialpinizmus

Na dosah zo Spiša sú vyhľadávané skialpinistické terény vo Vysokých Tatrách. Avšak aj na území Spiša nájdeme miesta, kde si skialpinisti radi zatrénujú. Napríklad výstup na Medvediu hlavu z rekreačného strediska Košiarny briežok blízko Smižian a Sp. Novej Vsi, zimná návšteva Kláštoriska – srdca Slovenského raja z rekreačného strediska Podlesok pri Hrabušiciach, či výstup na Bukovec vo Volovských vrchoch z Poráča. Obľúbenou je skialpinistická túra na Veľkú Knolu z Hnilčíka, rovnako ako výstup na Pálenicu z Grajnára, alebo Hnilčíka. V poslednej dobe sú obľúbené aj prechody z Grajnára na Košiarny briežok a na Geravy.

03-zasnezene-tatry-pitonak_20140127.jpg

  • Zimná pešia turistika

Nádhernú zimnú idylku turistom navodia priechody zamrznutých roklín Slovenského raja. Všetky chodníky v Slovenskom raji sú v zime za bežných okolností priechodné. Rovnako ak okolité pohoria poskytujú neopakovateľné výhľady na Vysoké TatryBelianské Tatry, na Kráľovú Hoľu či Branisko. Ak sa v zime vyberiete na túru, myslíte na to že idete do horského prostredia a budete sa pohybovať často po chodníkoch, ktoré sú na mnohých miestach pokryté vrstvou ľadu či snehu. Preto tomu prispôsobte svoje vybavenie a oblečenie.

 

 

  • Korčuľovanie

V prípade priaznivých podmienok máte v Slovenskom raji jedinečnú príležitosť prejsť Prielom Hornádu po zamrznutej hladine rieky aj na korčuliach z Podleska, z Čingova, alebo na pol ceste z Letanovského mlyna.

Zimný štadión v Spišskej Novej Vsi – otvorené september – marec, spravidla v nedeľu od 18:00- 20:00.

Ľadová plocha v Smižanoch – korčuľovanie denne od 16:00.